Pogotowie Kartowe | Bezpieczna karta

Zasady bezpiecznego korzystania z kart płatniczych


 1. Pod żadnym pozorem nie przechowuj swojego kodu PIN razem z kartą. Chroń kod PIN przed nieupoważnionymi osobami. Najlepiej nauczyć się go na pamięć lub zapisać w sposób nie sugerujący jego przeznaczenia w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie zapamiętać go. Nie przechowuj również swojego numeru PIN zapisanego w telefonie komórkowym pod hasłem PIN.
 2. Nie korzystaj z podejrzanie wyglądającego bankomatu. Zwróć szczególną uwagę na szczeliny do wkładania karty i wydawania banknotów. Jeżeli zauważysz dziwne elementy lub nakładki zainstalowane na bankomacie powiadom właściwy bank lub policję. Z pewnością nie korzystaj z takiego urządzenia.
 3. W przypadku stwierdzenia utraty karty najważniejsze jest jej zastrzeżenie, które spowoduje zablokowanie karty na zawsze. Jeśli masz pewność, że karta została utracona, zrób to natychmiast. Jeśli nie masz pewności, sprawdź, czy może kartę masz w innym miejscu. Zastrzeżenie karty powoduje konieczność wydania nowej, co wiąże się z kosztami.
 4. Ustal w banku limit bezpieczeństwa dla karty – maksymalną wartość jednorazowej wypłaty z bankomatu i limit dziennych transakcji bezgotówkowych (zakupów). W przypadku utraty karty lub jej skopiowania złodziej wykorzysta tylko ten limit.
 5. Sprawdzaj wnikliwie miesięczne zestawienia transakcji kartowych otrzymywanych z banku w formie wyciągu. Tylko w ten sposób możesz wykryć, że złodziej skopiował Twoją kartę i używa jej do oszustw.
 6. Ogranicz liczbę posiadanych kart, a nieużywane karty najlepiej zostaw w bezpiecznym miejscu w domu (pamiętając, aby nie przechowywać razem z nimi PIN-ów) lub po prostu zrezygnuj z nich.
 7. Korzystając z bankomatu w pomieszczeniu banku, do którego wejście chronione jest czytnikiem karty, sprawdź czy na czytniku przy drzwiach nie jest nałożony drugi fałszywy czytnik, który umożliwi skopiowanie danych z Twojej karty.
 8. Przed wpisywaniem numeru PIN w bankomacie lub przy płatności kartą (przy PIN-padzie) upewnij się, że nikt nie stoi na tyle blisko, bo zauważyć wpisywany kod, ewentualnie zakryj ręką klawiaturę.
 9. Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i nie dopuść, aby karta zniknęłą z zasięgu Twojego wzroku. Nie pozwalaj personelowi punktu sprzedaży zabrać swojej karty na zaplecze celem dokonania płatności. Nie podawaj nikomu swojego kodu PIN.
 10. Pamiętaj, aby nie pozwalać na wykonywanie kserokopii Twojej karty przez kogokolwiek. Twoje dane osobowe w połączeniu z danymi z karty płatniczej pozwalają na realizację dowolnej transakcji w internecie.
 11. Za granicą bankomat komunikuje się w co najmniej dwóch językach: angielskim i lokalnym. Dla wprawy i bezpieczeństwa przed wyjazdem spróbuj wykonać transakcję wypłaty w kraju korzystając z poleceń w języku angielskim.
 12. Bankomat zagranicą może poprosić o wpisanie 6-cyfrowego kodu PIN. Nie obawiaj się takiej sytuacji – jako dwie pierwsze cyfry wprowadź dwa zera, a następnie swój PIN.
 13. Najlepiej wpisz do swojego telefonu komórkowego pod hasłem "KARTY" numer 703 703 303. Nawet jak zmienisz kartę, nasz numer dalej będzie aktualny.